Reitturnier Rot am See- Musdorf 2019
- Rot am See
Wendsday (24 July 2019)
time | no. | discipline | winner | video | |
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 14 |
Markus Kölz
Beauty Star G
Gunther Döhler
Don Darco 3 |
|||
15:00 | 12 |
Heiko Rabenstein
Cascadello Deluxe
Uwe Carstensen
Chooka |
|||
17:30 | 7 |
Alexander Müller
Ohlala 13
Dominik Todten
Coffee Line |
|||
17:45 | 30 |
Nele Spindler
Don Camillo RH |
The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH
Not happy with your ranking?
Discover the world of Pavo supplements and take your horse to the next level. Pavo supplements help your horse to get better, stay better and feel better too.
Find the right supplementary food!Thursday (25 July 2019)
time | no. | discipline | winner | video | |
---|---|---|---|---|---|
08:00 | 46 |
Sandy Kühnle
Danny de Niro |
|||
08:30 | 15 |
Heiko Rabenstein
Veltiner 3 |
|||
10:00 | 45 |
Anna-Katharina Sporkert
Wischhoffs Otto |
|||
10:15 | 5 |
Rainer Schwab
Boris
Markus Kölz
Chiapas 2 |
|||
12:30 | 43 |
Sandy Kühnle
Millennium Kiss |
|||
13:30 | 19 |
Selina Höger
Casallcon
Maximilian Schöpf
Cassato S |
|||
14:30 | 36/1 |
Theresa Raizner
Helios 170 |
|||
15:30 | 18 |
Johannes Wehr
Dolce Vita 186
Marietta Hildebrandt
Benjamin 386 |
|||
16:30 | 36/2 |
Aurelia Marie Hüttig
Sweet Little Princess 2 |
|||
17:15 | 29 |
Hannah Kosanetzki
HS Black Ice |
|||
17:45 | 28 |
Janina Wehr
Melodie 329 |
|||
18:00 | 41 |
Sophia Wagner
Der kleine Desperados |
|||
18:45 | 23 |
Vanessa Kurtz
Max 3981
Pia Plohmer
Nikieta |
Friday (26 July 2019)
time | no. | discipline | winner | video | |
---|---|---|---|---|---|
08:00 | 13 |
Heiko Rabenstein
Cascadello Deluxe
Chantal Homp
Cameron 39 |
|||
08:00 | 20 |
Hannah Wieser
Chiara Lou
Maria Kir Garcia-Herrera Murillo
Artus 352 |
|||
08:00 | 39 |
Anne Götter
Fuego 134 |
|||
08:30 | 44 |
Maren Benz
Boytano 22 |
|||
10:00 | 17 |
Johannes Wehr
Dolce Vita 186
Alexander Urmoneit
Quintana 56 |
|||
10:45 | 42 |
Ina Leuser
Saratoga 24 |
|||
12:00 | 9 |
Florian Lippemeier
Indesto van de Leeuwerk
Hannah Kosanetzki
Chin Chilly H |
|||
12:00 | 37/1 |
Janis Bentz
Rabea 96 |
|||
14:00 | 37/2 |
Pia Plohmer
Utah 9 |
|||
14:30 | 3 |
Vasil Ivanou
Chiort Poberi |
|||
16:00 | 47 |
Emily Immerzeder
Ladessa 2 |
|||
17:00 | 27 |
Marietta Hildebrandt
Benjamin 386 |
|||
18:00 | 40 |
Sophia Rabenstein
Lara Croft 38 |
|||
18:30 | 22 |
Eileen Ott
Landos 38
Chiara Berger
Ellie Pirelli |
Saturday (27 July 2019)
time | no. | discipline | winner | video | |
---|---|---|---|---|---|
10:00 | 35/1 |
Katrin Schmidt
Deinero |
|||
10:30 | 11 |
Springprüfung Kl. M*
Youngster |
Luisa Engert
Quibbel Wibbel |
||
12:00 | 6 |
Celine Mürdter
Cosma 49
Markus Kölz
Canberra 37
Barbara Steurer-collee
Uruguay 20 |
|||
12:15 | 35/2 |
Malin Kampp
Sietlands Fancy |
|||
14:30 | 33 |
Margit Lober-Baudermann
Alena 50 |
|||
14:45 | 26 |
Elena-Malin Reitzner
Gordi 8 |
|||
15:30 | 31 |
Hannah Kosanetzki
HS Black Ice |
|||
16:30 | 10 |
Heiko Rabenstein
Cascadello Deluxe |
|||
17:45 | 2 |
Katja Brühl
Que Tal 2 |
|||
19:30 | 16 |
Mannschafts Springwettbewerb E - A* - L
Team-Springprfg.Kl.A*/L/M* |
Angelina Schneider
Corint 3
Detlef Sonnenberg
Orang Utan Claus
Roman van de Kuijt
Little Caspar |
Sunday (28 July 2019)
time | no. | discipline | winner | video | |
---|---|---|---|---|---|
08:00 | 21 |
Katharina Lehr
Contana 12
Nicole Weyerich
Faicy |
|||
08:00 | 38 |
Laura Schüttler
Benedikt 33 |
|||
09:30 | 24 |
Stil Spring-Wettbewerb
mit Erlaubter Zeit |
Leonie Zappala
Fortune's Ticina |
||
10:00 | 34 |
Inka Salome Bauer
Innocence 3 |
|||
10:30 | 4 |
Thomas Wiedemann
Cookie 71 |
|||
12:30 | 49 |
Walter Annelie
Piroschka
Mary-Ann Hollenbach
Antonius |
|||
13:00 | 25 |
Marietta Hildebrandt
Benjamin 386 |
|||
13:30 | 48 |
Soe Hüttl
Desiree-Diana W
Emely Kaja Bauer
Brisant 7 |
|||
14:15 | 1 |
Katja Brühl
Que Tal 2 |
|||
14:30 | 32 |
Margit Lober-Baudermann
Alena 50 |
|||
16:00 | 8 |
Stefanie Baur
FBW Chacco's Girl |
Vom 24.07. - 28.07.2019 sind Reiter und Pferd in Rot am See beim Reitturnier zu Gast. rimondo begleitet das Turnier mit der Kamera. Sieh dir hier die Ergebnisse und Videos an und erfahre mehr über die Pferde und Reiter des Reitturniers.
18. Hohenloher Reit Event
- Schauabend mit Teamspringen und Party DJ Bubi in der Schirmbar am Samstag
- Musdorfer Speed-Derby, Glücksspringprüfung Kl. A**
- Großer Preis von Hohenlohe Springprfg. Kl. S** m. St
- Verleihung goldenes Reitabzeichen Tabea Lausenmeyer
tournament informations
number of riders | 402 | highest niveau jump | SPR S** |
---|---|---|---|
number of horses | 600 | highest niveau dressage | DRE M* |
number of starts | 1326 |