Reitturnier Delbrück 2020

  • pin Delbrück

Wendsday (19 August 2020)

time no. discipline winner
10:30 1/1
Springpferdeprüfung Kl. A*

Emily Kläsener

Bertha 14

11:15 1/2
Springpferdeprüfung Kl. A*

12:45 2/1
Nadine Barnasch

Crawalli S

14:00 2/2
15:15 2/3
Markus Friedel

Chartogran PS

16:45 7
Stil Springprüfung Kl. E

Marie Hillemeier

Ci. Ci. Top

Merle Siekaup

Wallaby 95

18:30 8/1
Stil Springprüfung Kl. A*

Yvonne Simon

Clown van Schotten

19:45 8/2
Stil Springprüfung Kl. A*

Finja Mayleen Neubauer

St.Annens Get up

21:15 18
Springprüfung Kl. M**

Matthias Berenbrinker

Diabolo du Ry

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Thursday (20 August 2020)

time no. discipline winner
14:30 11
Stil Springprüfung Kl. L

Jacqueline Steinwedel

Kiss me Kate 13

16:00 12
Stil Springprüfung Kl. L

17:45 16
Stil Springprüfung Kl. M*

Sabrina Lammert

Abby's Dream U

19:30 9
Joleen Grischkat

Cartouche 94

Friederike Ellermeier

Chike's Candy Girl

Joana Krekeler

Charly W 3

20:45 10/1
21:30 10/2
Springprüfung Kl. A*

Vanessa Albersmeier

Crystal Lake A

Friday (21 August 2020)

time no. discipline winner
08:00 3/1
Springpferdeprüfung Kl. L

Matthias Prior

Painted Rijenna

09:15 3/2
Springpferdeprüfung Kl. L

Stefanie Bolte

Charly Brown 358

10:45 4/1
Springpferdeprüfung Kl. L

Emily Dittrich

Joyrider 4

12:15 4/2
Springpferdeprüfung Kl. L

Alexandra Marowsky

Cedric Diggory 4

14:00 5/1
Springpferdeprüfung Kl. M

15:00 5/2
Springpferdeprüfung Kl. M

Markus Friedel

Mescorial PS

17:00 6/1
Springprüfung Kl. M*

Dagmar Stock

Mon Copieux

18:00 6/2
Springprüfung Kl. M*

Leonie Röpke

Vabiana G

19:00 6/3
Springprüfung Kl. M*

Henrik Griese

Cassandra K 3

20:45 14
Danja Bricis

Najoomi

Saturday (22 August 2020)

time no. discipline winner
08:00 13/1
Theresa Kriegesmann

I'm Gracious Reuvekamps

09:30 13/2
Celina Beermann

C'Est Si Bon Db

11:15 17/1
Springprüfung Kl. M*

Celina Beermann

C'Est Si Bon Db

12:30 17/2
Springprüfung Kl. M*

Ralf Stuke

Carbano S

13:45 17/3
Springprüfung Kl. M*

Matthias Berenbrinker

Diabolo du Ry

15:30 19/1
Springprüfung Kl. M**

17:00 19/2
Springprüfung Kl. M**

Frank Plock

Edison D.N.

18:30 22
Frank Plock

Miss Picky

21:45 15
22:00 24
Kai Schrammel

Lucky Blue Van't Hulgenrode

Sunday (23 August 2020)

time no. discipline winner
09:30 20
Zeit Springprüfung Kl. M**

Tim Rethemeier

Chalou 4

11:45 21
Springprüfung Kl. S*

Henrik Griese

Zinordanos

14:00 23
16:30 25
Hannah Seibel

Green Street Elite

tournament informations

number of riders 456 highest niveau jump SPR S*
number of horses 749 number of starts 1256

successful riders

successful horses

Miss Picky

Carpigiana

Fantasie 309

Carl-cocalino