Reitturnier Uder, Reitanlage Kobold 2020

  • pin Uder

Wendsday (24 June 2020)

time no. discipline winner
12:00 1
Philipp Hess

Magic Mike 7

13:45 2
14:45 3
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Qualifikation BuCha, 5-jährige Pferde

Carina Bachmann

Dark Hill

16:30 4
Dressurpferdeprüfung Kl. M

Qualifikation BuCha, 6-jährige Pferde

17:30 5
Pony Dressurponyprüfung Kl. A

Qualifikation BuCha, 5-jährige Ponys

Lilli Richter

Caipirissma

Amadea Thiel

Dinky Rose

18:00 6
Pony Dressurponyprüfung Kl. L

Qualifikation BuCha, 5+6-jährige Ponys

Katharina Dülffer

Da Silva AT

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Thursday (25 June 2020)

time no. discipline winner
09:30 12/1
Dressurprüfung Kl. M*

12:00 12/2
Dressurprüfung Kl. M*

Anabel Huther

Fidergold 6

14:30 7/1
Dressurprüfung Kl. M**

Lynn Albrecht

Feivel The Skyscraper

16:30 7/2
Dressurprüfung Kl. M**

Carolin Miserre

Duzfreund 2

Friday (26 June 2020)

time no. discipline winner
09:00 10
Katharina Dülffer

Darling 310

10:00 11
12:30 13/1
Hannah Lucia Brähler

Rodrigo de Ronya

15:30 13/2

Saturday (27 June 2020)

time no. discipline winner
08:30 8
Dressur-Wettbewerb

Julina Walper

Adrian 184

09:30 16
Dressurprüfung Kl. M*

Angelina Kehr

Royal Pleasure 3

12:00 15
Dressurprüfung Kl. S*

Carina Bachmann

First Choice 32

15:30 17
Dressurprüfung Kl. S*

Carina Bachmann

Freundeskreis 2

17:00 14
Dressurreiterprüfung Kl. A

Leni Vogelsang

Lehnsmanns Daidalos

Sunday (28 June 2020)

time no. discipline winner
08:00 9/1
Dressurprüfung Kl. A*

Stefanie Velten

For Real Special S

09:30 9/2
Dressurprüfung Kl. A*

Philine Gäbel

Macho 106

11:30 18
Stil Zeit Spring-Wettbewerb

Hannes Gerlach

Sandrino Star

12:00 19/1
Stil Springprüfung Kl. A*

Anton Gerlach

Evette 3

13:40 19/2
Stil Springprüfung Kl. A*

15:00 20
15:45 22/2
Springprüfung Kl. A**

Marlin Leonie Ditzel

Bodethal's Celina

15:50 22/1
Springprüfung Kl. A**

Milena Walper

Zarina M

18:00 23/1
Gina Steinfeld

Priska 133

18:30 23/2
Pauline Linge

Conny 380

tournament informations

number of riders 218 highest niveau jump SPR L
number of horses 310 highest niveau dressage DRE S*
number of starts 518

successful riders

successful horses

Duzfreund 2

Rodrigo de Ronya

Federleicht H

Freundeskreis 2