Reitturnier Lgl.-Oberhain, B95 2020

  • pin Penig OT Niedersteinbach

Thursday (02 July 2020)

time no. discipline winner video
08:30 1
Springpferdeprüfung Kl. A*

Johanna Glotz

Daghestani

Sarah Albus

C-Luna

11:30 2
Springpferdeprüfung Kl. L

Johanna Glotz

Daghestani

Michael Meinig

Cincetta PS

14:00 3
Springpferdeprüfung Kl. M

15:00 4
Springprüfung Kl. L

Thomas Krauße

Constantin 108

Gert Dietrich

Pia-Lena

17:00 5
Spring-Wettbewerb

Ronja Scholz

Collin 133

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Friday (03 July 2020)

time no. discipline winner video
08:00 6
Michael Meinig

Cincetta PS

10:00 7
Springpferdeprüfung Kl. L

Johanna Glotz

Daghestani

12:15 8
Springpferdeprüfung Kl. M

Matthias Lucas

Crossfire vd Leuba

13:30 9/1
Springprüfung Kl. A**

Anna-Lara Tauscher

For Fantasy WLO

15:00 9/2
Springprüfung Kl. A**

Cora Falke

Giron 24

16:30 10/1
Zeit Springprüfung Kl. L

Nicole Hayn

Raffa-Elisa

17:45 10/2
Zeit Springprüfung Kl. L

Gert Dietrich

Pia-Lena

Saturday (04 July 2020)

time no. discipline winner video
07:00 12/1
Springprüfung Kl. A**

Anna-Lara Tauscher

For Fantasy WLO

07:30 13/1
Punkte Springprüfung Kl. L

Julia Eckhoff

Leonidas 134

08:45 12/2
Springprüfung Kl. A**

09:00 13/2
Punkte Springprüfung Kl. L

Lydia Wüstner

Kasimir 161

10:30 12/3
Springprüfung Kl. A**

Fabienne Bender

Baileys 103

10:30 13/3
Punkte Springprüfung Kl. L

Gert Dietrich

Pia-Lena

12:00 13/4
Punkte Springprüfung Kl. L

12:15 12/4
Springprüfung Kl. A**

Kevin Tippelt

Sweet Leona

14:00 11/1
Springprüfung Kl. A*

Sophie Marie Giese

Cristalla 2

14:00 14/1
Springprüfung Kl. M*

Lina Nebe

Coralina N

15:45 11/2
Springprüfung Kl. A*

Doreen Rantzsch

Wiesenguts Le Capre

15:45 14/2
Springprüfung Kl. M*

René Köhler

No Limit 64

17:15 11/3
Springprüfung Kl. A*

Nora Haufe

Amore Mia 2

17:30 14/3
Springprüfung Kl. M*

Karina Köber

Evita 265

Sunday (05 July 2020)

time no. discipline winner video
07:00 15/1
Springprüfung Kl. L

Julia Eckhoff

Leonidas 134

08:15 15/2
Springprüfung Kl. L

Silvio Weiß

Picobella 6

09:30 15/3
Springprüfung Kl. L

10:45 16/1
Sven Ebert

Quantify

12:00 16/2
Teresa Häsler

Quinto B

13:30 16/3
Erik Kunze

Lord Lindenau

15:00 18/1
15:00 18/2
Clara Landgraf

Cloud 63

15:30 17
Springprüfung Kl. S*

tournament informations

number of riders 356 highest niveau jump SPR S*
number of horses 621 highest niveau dressage WBO-DR
number of starts 1296

successful riders

successful horses

Chacco-charlie

Dewinia 2

DSP Lena-bellini

Diatola