Reitturnier Landesbergen 2019

  • pin Landesbergen

Friday (23 August 2019)

time no. discipline winner
13:00 11
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Carla Röhr

Darcia la Luna

13:30 10
Eignung

15:00 12/1
Dressurreiterprüfung Kl. A

Tabea Paquo

Dougal 4

15:00 20
Amanda Isaksson

Cinderella 756

16:30 12/2
Dressurreiterprüfung Kl. A

16:45 21
Springpferdeprüfung Kl. L

18:00 22
Springprüfung Kl. A*

Lisan Thomsik

Shakira 474

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (24 August 2019)

time no. discipline winner
07:00 23/1
Springprüfung Kl. A*

07:30 17/2
08:00 17/1
Alexandra Domke

Petit amour 3

08:00 23/2
Springprüfung Kl. A*

Ria-Samira Speer

Djamila Bint Halim ox

09:00 9
Stil Zeit Spring-Wettbewerb

Vivien Hasenklever

Wiesenguts Tamano

10:00 24/1
Springprüfung Kl. A**

Larissa Knau

Peppina 30

11:00 14/1
Dressurprüfung Kl. A**

Ann Kathrin Müller

Liselotte 27

11:00 24/2
Springprüfung Kl. A**

12:00 4
Springreiter-Wettbewerb

12:30 14/2
Dressurprüfung Kl. A**

Mascha Pohlmann

Camouflage 36

13:00 16/1
Pia Marie Meyer

Dauphin's Diamond

13:00 26
Stil Springprüfung Kl. L

Sabrina Siemsglüß

Emily Erdbeer 6

14:00 3
Dressurreiter-Wettbewerb

14:45 5
Geländereiter-Wettbewerb

Malena Krause

Perry Lee 4

15:00 18
Dressurprüfung Kl. L**

16:00 28/1
Punkte Springprüfung Kl. L

16:30 16/2
17:00 28/2
Punkte Springprüfung Kl. L

18:30 29

Sunday (25 August 2019)

time no. discipline winner
07:30 13/1
Dressurprüfung Kl. A*

09:00 27
Springprüfung Kl. L

Jan Pieper

Varus 74

Henning Heider

Saturius 2

09:00 7
Dressur-Wettbewerb

Katharina Schwenker

Hollywood Diamond

10:00 19
Dressurprüfung Kl. M*

Sascha Böhnke

Florino 44

11:00 8
Spring-Wettbewerb

Tippi Heineking

Mad Max WE 2

12:30 30
Amanda Isaksson

Chapeau S 2

Thomas Nordhorn

Chablis 167

13:00 15
Dressurprüfung Kl. A**

Melanie Werk

Ray of light 5

14:00 2/1
Maximilian Müller

Die Allerliebste

14:00 2/2
14:15 25
Uwe Niefindt

Coco Cabana 10

15:30 13/2
Dressurprüfung Kl. A*

Sophia Schütte

Maddox 43

16:15 31
Marike Ahlers

Abahadschi 2

tournament informations

number of riders 397 highest niveau jump SPR M**
number of horses 504 highest niveau dressage DRE M*
number of starts 873

successful riders

successful horses

Casper 312

Abahadschi 2

Cocola B

Simona Adelheid Z