Reitturnier Soest-Ostönnen 2019

  • pin Soest-Ostönnen

Thursday (22 August 2019)

time no. discipline winner video
08:30 12/1
Dressurreiterprüfung Kl. A

Bianca Pingel

Yuan Yet

09:30 31
Springpferdeprüfung Kl. A*

Sabine Nippgen

Chelsea 174

10:30 12/2
Dressurreiterprüfung Kl. A

Johanna Nienkemper

Carlson vom Dach 8

11:00 32
12:30 16/1
Jana-Sophie Möllmann

Romance for you

12:30 33
Springpferdeprüfung Kl. L

Klaus Otte-Wiese

Doutremer du Mesnil

13:45 34
Springpferdeprüfung Kl. M

Klaus Otte-Wiese

Coco Magic

15:00 16/2
15:00 35
Springprüfung Kl. M*

Klaus Otte-Wiese

Costa Quanta 5

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Friday (23 August 2019)

time no. discipline winner video
08:00 13
Sinah Saamen

Baghira 98

09:30 11
Dressurprüfung Kl. A**

Katharina Hachmann

Zuckerpuppe 46

10:30 20/1
Stil Springprüfung Kl. A*

Fiona Wöste

Isaris Golden Samboca

12:00 20/2
Stil Springprüfung Kl. A*

Christina Schneider

Call me Carlotta O

12:00 8
Dressur-Wettbewerb

Johanna Nienkemper

Carlson vom Dach 8

13:30 14
Dressurprüfung Kl. A*

Kerstin Messler

Lascana 10

Lena Ortjohann

Balou Classic BL

Samira Gries

Feiner Zucker

13:30 15
Dressurprüfung Kl. A*

Mia Ratzlaff

Sansibar 120

Kerstin Messler

Lascana 10

14:00 25/1
Gina Müller

Tofiffee

15:00 25/2
Victoria Voß

El Paso 202

15:45 1/1
Aaliyah Mertens

Keep Cool O

15:45 1/2
Svenja Schulte

Sunvalley

16:30 21
Victoria Voß

El Paso 202

Saturday (24 August 2019)

time no. discipline winner video
08:00 36
Reitpferdeprüfung

08:30 30
Springpferdeprüfung Kl. A*

10:00 22/1
Springprüfung Kl. A**

10:30 37
Dressurpferdeprüfung Kl. A

11:00 22/2
Springprüfung Kl. A**

Peter Schwabe

Colina 52

12:30 38
Gudrun Gernholt

Valido's Grey Star G

12:30 9
Stil Spring-Wettbewerb

Finn Villbusch

Pirano 6

14:00 10
Janne Müller

Dreamdancer 17

14:15 27
Springprüfung Kl. L

Lotta Behrens

Curuba 5

Stephanie Pipke

Quintus 157

14:30 17
Gudrun Gernholt

Valido's Grey Star G

16:30 28
Klaus Otte-Wiese

Gabby Kalakaua

Sunday (25 August 2019)

time no. discipline winner video
07:30 24
Springprüfung Kl. A**

Anna Broer

Sainte Alezane

Madita Frenser

Conceur Z

08:00 2
Franziska Arndt

Blacky the dream of Beauty

Melissa Arndt

Woody 158

Zoe Maria Czerwonka

Oaklands Don't Forget

08:00 3
Dressurreiter-Wettbewerb

Franziska Arndt

Blacky the dream of Beauty

Indira Wöste

Isaris Golden Samboca

09:30 23
Stil Springprüfung Kl. L

Lara Meyer

Ricci 37

Sophie Leube

Sweetwaters Ziethen TSF

10:00 18
Dressurprüfung Kl. L**

Anna-Lena Potthoff

Ams Magic D

11:30 4
Henry Finke

Renegade 21

11:45 5
Emma Horz

Clopfer

13:00 19
Dressurprüfung Kl. M*

Ursula Hempel

Baron 300

13:00 6
Geländereiter-Wettbewerb

Carina Prachtel

New Moon M

14:15 7
Emma Horz

Clopfer

14:30 26
Punkte Springprüfung Kl. L

Lotta Behrens

Curuba 5

Lara Meyer

Ricci 37

14:45 39
Dressurprüfung Kl. S*

Lisa Dippong

Fine Step 4

16:30 29
Sandra Gerlach

Ludowika 10

tournament informations

number of riders 497 highest niveau jump SPR M*
number of horses 597 highest niveau dressage DRE S*
number of starts 1171

successful riders

successful horses

D.J. Diamond

Fine Step 4

Curtis 63

Dirty Harry