Reitturnier Herbern 2019

  • pin Ascheberg-Herbern

Wendsday (17 July 2019)

time no. discipline winner video
08:00 37/1
Springprüfung Kl. L

09:00 37/2
Springprüfung Kl. L

10:30 40
Zeit Springprüfung Kl. M*

Florian Karns

Clim bim

Günther Lange

Cosima 280

12:30 38/1
Springprüfung Kl. M*

13:30 38/2
Springprüfung Kl. M*

14:30 38/3
Springprüfung Kl. M*

Katharina Böhnke

Quality Places

16:00 09
Theresa Möllmann

Top Gun's Toffifee

17:00 22
Antonia Brentrup

Cascalino 5

18:30 23
Antonia Brentrup

Cascalino 5

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Thursday (18 July 2019)

time no. discipline winner video
08:00 10
Reitpferdeprüfung

Lena Grützmacher

Quicksilver 27

08:30 24
Julian Wippermann

Claire 189

09:30 11
Reitpferdeprüfung

Lena Grützmacher

Rock Deluxe

10:00 25/1
11:30 12
Eignung

Klasse A für Reitpferde

11:30 25/2
Jens Baackmann

Carpintero 3

12:45 13
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Lea-Katharina Strothmann

Dexter McDougle

13:00 26
Springpferdeprüfung Kl. L

Laurenz Buhl

Caspar H 6

14:30 17
Dressurprüfung Kl. A**

Simon Möllmann

Ruby Tuesday 79

15:00 27
Springpferdeprüfung Kl. L

Heinrich Brune

Come together 7

16:00 20
Tina Blumenhagen

Svenson TB

16:45 28
Springpferdeprüfung Kl. M

Laurenz Buhl

Caspar H 6

Friday (19 July 2019)

time no. discipline winner video
08:00 31/1
Springprüfung Kl. A*

Kristin Barkhaus

Sirius 216

09:00 31/2
Springprüfung Kl. A*

Henrika Brünemann

Edinburgh 10

10:00 31/3
Springprüfung Kl. A*

Carla Vedder

Charly 1657

11:00 14/1
11:30 30/1
Stil Springprüfung Kl. A**

12:30 14/2
Jana-Sophie Möllmann

Carla Culunda

13:00 30/2
Stil Springprüfung Kl. A**

Sarah Kirst

Luna 1674

14:00 05
Dressur-Wettbewerb

Johanna Nienkemper

Carlson vom Dach 8

14:30 34/1
Stil Springprüfung Kl. L

Britta Wittenbrink

Djolly Djumper

15:30 16
Franziska Bölling

Criminal Tango 2

Clara Grosse Beckmann

Feine Dame 59

15:30 34/2
Stil Springprüfung Kl. L

15:31 15
Clara Grosse Beckmann

Feine Dame 59

Chiara Melis

Mc Arthur D

17:00 06
Stil Spring-Wettbewerb

Helena Rehbaum

Charly Lo

19:00 07
Louisa Jandt

Minerva Nadira

19:15 33

Saturday (20 July 2019)

time no. discipline winner video
09:00 19/1
Karina Schepers

Reality S 3

09:00 32/1
Springprüfung Kl. A**

Allegra Herr

Escada 234

10:30 32/2
Springprüfung Kl. A**

Barbara Eggert

Laskaja 5

11:30 19/2
katja Wagner

Dinnarah

12:00 29
Pony Springprüfung Kl. A*

Helena Rehbaum

Tagada De L'Hullerie

13:00 36/1
14:30 03/1
Emma Naemi Neumann

Donna Bella

14:30 36/2
15:00 03/2
Mika-Sofie Richter

Gold Digger

15:30 03/3
Marie Deipenbrock

Miss Joy 3

16:00 39/1
Till Möller

Viva Lavista

16:30 04
Springreiter-Wettbewerb

17:30 39/2
Johanna Horstmann

Concorda 2

Sunday (21 July 2019)

time no. discipline winner video
08:00 18/1
Ines Post

Dexter P

08:00 35/1
Springprüfung Kl. L

Berrit Lambardt

Picolina 21

08:45 35/2
Springprüfung Kl. L

Jana Gräbe

Bali 36

10:30 18/2
Dorothea Raguse

Davinjo 2

10:30 41/1
Springprüfung Kl. M**

Till Möller

Viva Lavista

11:45 41/2
Springprüfung Kl. M**

13:30 02
Führzügel-Wettbewerb

Melina Herzog

Shane'S Dancer

13:30 02/1
Führzügel-Wettbewerb

Melina Herzog

Shane'S Dancer

13:30 02/2
Führzügel-Wettbewerb

14:00 21
Dressurprüfung Kl. M*

Josephine Wilms

Mauna Kea W

14:00 41/3
Springprüfung Kl. M**

Florian Karns

London's La vie

14:30 08
Linda Pötter

Chester 343

Mona Kobrink

Baychello

Philip Hilker

Crack 33

16:00 42
Marie Ligges

Dibadu L

tournament informations

number of riders 556 highest niveau jump SPR S*
number of horses 801 highest niveau dressage DRE M*
number of starts 1580

successful riders

successful horses

Dibadu L

Can Win

Quality Places

Checker 47