Reitturnier Adelebsen 2019

  • pin Adelebsen

Friday (05 July 2019)

time no. discipline winner
10:00 1
Dennis Flacht

Babalou 4

11:30 4
Springpferdeprüfung Kl. L

12:30 23
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Corinna Ahlborn

Philippa 35

12:45 5
Springpferdeprüfung Kl. M

Fabian Lipsky

Tecumseh 16

14:00 11/1
Stil Springprüfung Kl. A*

Jasmin Gundelach

Bella 1198

14:00 24
Inka Rossek

Fionn McLaren W

15:00 11/2
Stil Springprüfung Kl. A*

Louisa Isenberg

Embassy's Babe A

15:15 30
Dressurprüfung Kl. A**

Mila Vente

Peccadillo 2

16:00 2
Springpferdeprüfung Kl. A*

Nadine Schulz

Vivid Victress

16:45 31
Ronja Schult

Infernando 4

17:00 15
Springprüfung Kl. L

18:15 8
Stil Springprüfung Kl. E

Anja Schmidt

Calvados B

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (06 July 2019)

time no. discipline winner
08:00 13/1
09:00 13/2
09:00 6
Caprilli-Test-Wettbewerb

Hannah Zeidler

Dartagnan 21

10:00 27
Dressur-Wettbewerb

Greta Hansen

Champyonesse

10:30 14/1
Springprüfung Kl. L

11:00 28/1
Isabel Piorr

Austrias Bob

12:15 14/2
Springprüfung Kl. L

Heike Gottwald

Faps-la-petit

12:30 28/2
Elisabeth Hesse

Da Capo 227

13:30 7
Hannah Zeidler

Dartagnan 21

14:00 29/1
Dressurprüfung Kl. A*

Mara Weißkittel

Kaschmir 50

14:30 19
Springprüfung Kl. M*

Roman Duchac

Dreamer 47

Dirk Klaproth

Quibelle de la Cour 2

15:30 29/2
Dressurprüfung Kl. A*

Corinna Engelke

Rosalie K

16:30 17
Springprüfung Kl. L

16:30 18
Stefanie Kleiner

Grandessa 400

Hilke Wohlgemuth

Bolero 311

18:00 21
Melina Rattey-Klinke

Walk of Fame 43

19:00 10
Nadine Schulz

Rosalie K

Nina Jende

Djuna Dream of Daylight

Sarah Reinecke

Charleen 26

Sunday (07 July 2019)

time no. discipline winner
07:30 12/1
Springprüfung Kl. A**

Dorina Hartmann

Le-Charmeur 2

08:15 12/2
Springprüfung Kl. A**

Stefan Mayer

Silur 2

09:30 16/1
Springprüfung Kl. L

09:30 32
Dressurprüfung Kl. L*

10:30 16/2
Springprüfung Kl. L

11:30 9
Stil Springprüfung Kl. E

Sophia Wendrodt

Favorita 10

12:00 33
Dressurprüfung Kl. M*

Marie Bubanz

Petite etoile OLD

12:30 20/1
13:30 20/2
Fabian Lipsky

Le Charmeur R

14:00 26
Paulina Dörhage

Ireland's Eye

14:30 3
Hannah Weinkopf

Namib W WE

15:30 25
Emilia Sebert

Isabella 184

16:00 22
Dirk Klaproth

Zalandra 2

tournament informations

number of riders 292 highest niveau jump SPR S*
number of horses 384 highest niveau dressage DRE M*
number of starts 771

successful riders

successful horses

Lyonello

Dreamer 47

Zalandra 2

Chereon