Reitturnier Münster-Halle Münsterland 2019

  • pin Münster

Wendsday (09 January 2019)

time no. discipline winner video
09:00 11
Paula Terhaer

Lisa Simpson 2

09:30 46
Dressurprüfung Kl. M**

10:00 12
Springprüfung Kl. M*

Thomas Holz

PBM Catoki's Son

Thomas Holz

Chattanooga 14

13:30 48
Springprüfung Kl. M**

Alina Sparwel

Ma Petite 29

16:30 47
Julia Werning

Las Vegas 211

Petra Middelberg

Bodyguard WF

17:00 49
Evelyn Beyer

Carl Gustav 4

18:30 14
Dressurprüfung Kl. M*

Ann-Kathrin Helmig

Davenport 20

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Discover the world of Pavo Sport: where everything revolves around energy.

questrian sport is all about energy. The right energy to get the best out of your horse. But how much energy your horse needs depends, among other things, on how intensively you train. With the Pavo Energy Level Plan you can easily find the right energy balance in your feed. Find out how much energy your horse needs?

Take the energy test now!

Thursday (10 January 2019)

time no. discipline winner video
08:00 08
08:30 06
Springprüfung Kl. A**

Sandra Pellmann

Courage 112

11:00 07
Springprüfung Kl. A**

Shota Kusumoto

Chagall 266

11:00 15
Dressurprüfung Kl. M*

Lena Waldmann

Cadeau Noir

12:15 09
Springprüfung Kl. L

Sandra Pellmann

Courage 112

Kathrin Terhechte

Cassiopeia 89

12:15 09
Sandra Pellmann

Courage 112

Kathrin Terhechte

Cassiopeia 89

14:00 03
Dressurprüfung Kl. A*

Nicole Deitert

Cataleya 9

14:15 10
Springprüfung Kl. L

Bettina Göbel

Captain Quinci

Alina-Noel Potthoff

Potthoff's Think Well

16:30 05
Dressurprüfung Kl. A*

Raphaele Plesker

Rockhampton 2

Kira Hartken

Rose Garden 4

17:00 13
Lara Tönnissen

Cortina 170

Eva Resing

Carla Columna 29

19:00 33
Jil-Marielle Becks

Damon's Delorange

Friday (11 January 2019)

time no. discipline winner video
08:00 19/1
Springprüfung Kl. M**

7 jährige Pferde Qualifikation für den "Siegerpreis der Nachwuchspferde

08:30 16
Dressurprüfung Kl. S*

Niklaas Feilzer

Quotenkoenig 2

09:10 19/2
Springprüfung Kl. M**

8 jährige Pferde Qualifikation für den "Siegerpreis der Nachwuchspferde

Felix Haßmann

Horse Gym's Cylana

Felix Haßmann

Sig Black Panther

11:45 22
Springprüfung Kl. S**

Einlaufprüfung der Mittleren Tour

Greta Reinacher

Claudius R

14:15 34
Dressurprüfung Kl. S***

Christian Gesing

Dynastie 104

14:45 20/1
Springprüfung Kl. M**

7 jährige Pferde 2. Qualifikation für den "Siegerpreis der Nachwuchspferde"

15:30 36
Annabel Frenzen

Kiefferhof's Imperius

16:00 20/2
Springprüfung Kl. M**

8 jährige Pferde 2. Qualifikation für den "Siegerpreis der Nachwuchspferde"

Toni Haßmann

Call Me Diva

Felix Haßmann

Horse Gym's Cylana

19:30 26
Springprüfung Kl. S*** mit Stechen

1. Qualifikation "Großer K+K Preis von Münster"

Jan Wernke

Queen Mary 10

19:30 44
Dressurprüfung Kl. S*

Alexa Westendarp

Four Seasons

Saturday (12 January 2019)

time no. discipline winner video
08:30 17
Dressurprüfung Kl. S**

09:00 24
Springprüfung Kl. S**

Qualifikation für den "Siegerpreis Mittlere Tour"

10:30 37
Ann-Christin Wienkamp

Nymphenburgs First Choice

11:00 04
Springprüfung Kl. A**

3. Teilprüfung "Mannschaftswettkampf um die Wanderstandarte der Stadt Münster - Karl-Gessmann-Gedächtnispreis"

Anna Riering

Canberra KH

13:00 42
Dressurprüfung Kl. M**

Henriette Schmidt

Rocky's Sunshine

Emma Gömmer

Sir Robin Off Loxley

14:00 27
Springprüfung Kl. S*** mit Stechen

2. Qualifikation "Großer K+K Preis von Münster" Qualifikation zur MITSUBISHI MOTORS Masters LEAGUE

15:15 40
Dressurprüfung Kl. S****

Dorothee Schneider

Fohlenhofs Rock'n Rose

18:00 35
Dressurprüfung Kl. S***

Alexa Westendarp

Der Prinz 4

18:30 21
Michael Hagemann

Blissfully Yours 2

19:30 38
Anabel Balkenhol

FRH Davinia La Douce

21:30 23
Springprüfung Kl. S** mit Siegerrunde

Best of 5

Gerben Morsink

Rapidash

23:15 29
Hendrik Zurich

Diarada 15

Sunday (13 January 2019)

time no. discipline winner video
07:45 18
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Finale

Silke Ottenjann

For Deluxe

09:00 32
Shona Benner

Der Kleine Sunnyboy WE

09:00 41
11:00 43
Dressurprüfung Kl. M**

Emma Gömmer

Sir Robin Off Loxley

13:00 25
Springprüfung Kl. S** mit Stechen

Mittlere Tour"

Katrin Eckermann

F.C. Okarla

13:15 39
Anna-Christina Abbelen

Henny Hennessy

15:45 28
16:15 45
Dressurprüfung Kl. S*

Alexa Westendarp

Four Seasons

tournament informations

number of riders 528 highest niveau jump SPR S****
number of horses 793 highest niveau dressage DRE S****
number of starts 1595

successful riders

successful horses

dressage horse Heuberger TSF (Trakehner, 2007, from Imperio 3)

Heuberger TSF

dressage horse Fohlenhofs Rock'n Rose (Hanoverian, 2004, from Rubin Royal)

Fohlenhofs Rock'n Rose

jumper Caleya (Rhinelander, 2009, from Calido I)

Caleya

dressage horse Eddieni (Royal Warmblood Studbook of the Netherlands (KWPN), 2009, from Johnson)

Eddieni