Reitturnier Wulkow 2018

  • pin Wulkow

Friday (17 August 2018)

time no. discipline winner video
09:30 1/1
Springpferdeprüfung Kl. A*

Steffen Krehl

Casparo 34

10:30 1/2
Springpferdeprüfung Kl. A*

Stephan Hoffmann

Gepsom Silver

10:30 5
Reitpferdeprüfung

Diana Borkowsky

Belantis Hit

12:00 2/1
Colin Hackert

Caskarico

12:00 6
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Antonia Skibbe

Lucius 54

12:30 2/2
Frank Krückel

Caso de gracia RP

14:45 3/1
Springpferdeprüfung Kl. L

Steffen Krehl

DSP Celebidache

15:00 7
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Therese Trommer

Ludwig von Walle der Zweite

15:30 3/2
Springpferdeprüfung Kl. L

Christian Lehmann

Cocobell 3

17:00 4
Springpferdeprüfung Kl. M

Maximilian Wricke

Dark Knight B

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (18 August 2018)

time no. discipline winner video
07:30 31
Malin Hellwig

Alaska 230

08:00 8
Eignung

Kristina Schiefner

Pop And Rock 3

08:30 9/1
09:00 18
Dressurreiterprüfung Kl. A

Nele Klaus

FS Down under

09:00 24
Tahani Ibrahim

DSP Hofdame

09:15 9/2
Pia Kees

Landiamo 7

10:30 32
Springprüfung Kl. L

11:30 33
Springprüfung Kl. M*

12:30 27
Dressurreiter-Wettbewerb

Jana Koebel

Bellavie

12:45 14/1
13:30 14/2
Lea Girbig

Gioconda 40

13:30 22
Lisa Treubrodt

Fabricio 25

15:00 19
Dressurprüfung Kl. A**

Pauline Horstmann

Real Magic 8

Anna Schmidt

Traumlady 2

15:00 28
Stil Zeit Spring-Wettbewerb

Elisa Kamp

Rubina 402

16:30 30
Anthea Backs

Mexx 39

Elisa Kamp

Rubina 402

Vanessa Weise

Calotta 33

17:00 16
18:30 11
Lea Girbig

Quick Kiss

18:30 12
Springprüfung Kl. A*

Lea Girbig

Quick Kiss

Stephanie Fiedler

Quite Right 8

Sunday (19 August 2018)

time no. discipline winner video
07:30 10/1
Wilfried Möricke

Carletta Moon

07:30 21
Dressurprüfung Kl. A**

Therese Trommer

Ludwig von Walle der Zweite

08:00 20/1
Dressurprüfung Kl. A*

08:15 10/2
09:00 20/2
Dressurprüfung Kl. A*

Jasmin Hille

San Renier

10:00 13/1
10:30 29
Führzügel-Wettbewerb

11:00 13/2
11:00 25
Dressurprüfung Kl. L**

11:30 23
Jeannine Ulbich

King Krümel

12:30 15/1
Kai Wallenhauer

Cap Grosso

13:15 15/2
Steffen Krehl

Candida Bs Z

14:00 26
Dressurprüfung Kl. M*

Tahani Ibrahim

DSP Hofdame

15:30 17

tournament informations

number of riders 319 highest niveau jump SPR S*
number of horses 467 highest niveau dressage DRE M*
number of starts 980

successful riders

successful horses

Canderel 2

Askido 2

Conchito 7

Catherina H