Reitturnier Wulkow 2017

  • pin Wulkow

Friday (18 August 2017)

time no. discipline winner
08:00 5
Reitpferdeprüfung

Pia Anina Gerullis

DSP Meridian

09:00 1/1
Springpferdeprüfung Kl. A*

10:00 1/2
Springpferdeprüfung Kl. A*

Frank Krückel

Chopard 21

11:30 2/1
Wolfgang Schäl

Pikes Peak 7

11:30 2/2
meike kelpin

Au Backe

11:30 6
Dressurpferdeprüfung Kl. A

Stephanie Fiedler

DSP Quanta Costa

14:30 3/1
Springpferdeprüfung Kl. L

Christian Lehmann

Cocobell 3

15:00 7/1
Tahani Ibrahim

Stardust 33

15:00 7/2
Tatjana Reich

Shooting Star S.

15:20 3/2
Springpferdeprüfung Kl. L

Christian Dietrich

Lockstedter Esc

16:00 4
Springpferdeprüfung Kl. M

Hans-Christian Zieten

Carl-Friedrich

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (19 August 2017)

time no. discipline winner
07:00 9/1
Stil Springprüfung Kl. A**

Hannah Maron

Feines Schätzchen

08:00 18/1
Dressurreiterprüfung Kl. A

Malika-Frieda Faaß

Carlisle Blue

08:00 8
Eignung

Nina Tornow

Laudatia K

08:00 9/2
Stil Springprüfung Kl. A**

Kaja Glatzer

Alaska 230

09:00 14/1
Zeit Springprüfung Kl. L

Nora Gatzke Dr.

Gioconda 40

10:00 14/2
Zeit Springprüfung Kl. L

Erik Welling

Jumping Jack 34

10:00 27
Dressur-Wettbewerb

Lena Pögel

Majestoso Ancona

10:20 18/2
Dressurreiterprüfung Kl. A

Frederike Scheel

Lorlaica Le Vite

11:00 10/1
Springprüfung Kl. A**

Marie Frank

Amy 246

11:30 19/1
Dressurprüfung Kl. A*

Valerie Herzer

Steinlerche III

12:15 10/2
Springprüfung Kl. A**

Pia Kees

Preussenhof's Belami

13:30 19/2
Dressurprüfung Kl. A*

Lisa Treubrodt

Fabricio 25

13:30 22/1
Anja Wagner

Salentino 4

13:30 28
Stil Spring-Wettbewerb

Sonja Münzenberg

Ceep Cool 2

14:30 31
Stil Springprüfung Kl. A**

Carlotta Fettchenhauer

Albfuehren's Valentino

15:30 24
Leonore Kloß

Dumbledor 11

15:45 16
Tina Kutzker

Chacenta 2

Martin Wißenbach

Kasanova de La Pomme

16:00 22/2
Marlen Bielicke

Falco 331

18:00 32
Springprüfung Kl. L

19:30 33
Springprüfung Kl. M*

Lina Hagemeier

Casskoli

Sunday (20 August 2017)

time no. discipline winner
08:00 13/1
Springprüfung Kl. L

Hermann Schäl

Captain Abby

08:00 20/1
Dressurprüfung Kl. A*

08:00 21/1
Dressurprüfung Kl. A**

Sophie-Joelle Gleichfeld

Little Pepperman

09:20 13/2
Springprüfung Kl. L

09:30 20/2
Dressurprüfung Kl. A*

Lisa Treubrodt

Fabricio 25

10:30 11
Franziska Küster Dr.

Laredo con Viento

10:30 12/1
Springprüfung Kl. A*

Franziska Küster Dr.

Laredo con Viento

11:00 21/2
Dressurprüfung Kl. A**

11:00 29
Führzügel-Wettbewerb

Lena Chantal Sternke

Abendstern 83

11:45 12/2
Springprüfung Kl. A*

Jasmin Pajonk

Trojan 23

11:45 23/1
Melanie Lang

Festival N

12:30 26
Dressurprüfung Kl. M*

Katrin Knetsch

Soulmate 11

13:50 15/1
Max Maiwald

Sir Sergio L

14:20 23/2
Anja Wagner

Salentino 4

14:45 15/2
Kati Lekander

Queenie 25

15:00 25
Dressurprüfung Kl. L**

Katrin Knetsch

Soulmate 11

15:30 17

tournament informations

number of riders 349 highest niveau jump SPR S*
number of horses 536 highest niveau dressage DRE M*
number of starts 1104

successful riders

successful horses

Chantendro

Queenie 25

Cent-blue

Abramovich