Reitturnier Essel 2016

  • pin Schwarmstedt- Essel

Friday (06 May 2016)

time no. discipline winner
10:30 11
Springpferdeprüfung Kl. A*

Nadine Marzahl

Victoria 108

12:00 07
Reitpferdeprüfung

Sandra Frieling

Flower 73

12:30 12
Victoria Kruse

Lamberk's Lord Landcrack

13:45 09
Dressurpferdeprüfung Kl. A DA 3/2

4-6j.

Natascha Nölting

Reenergy's Sunesse

14:00 10
Dressurpferdeprüfung Kl. L

Esther Maruhn

Der Wedemärker

14:45 13
Springpferdeprüfung Kl. L

Victoria Kruse

Lamberk's Lord Landcrack

16:15 08
Dressurpferdeprüfung Kl. A

16:15 14
Springpferdeprüfung Kl. M

17:30 24
Stil Springprüfung Kl. E

advertisement

The tournament results are presented by Pavo Pferdenahrung GmbH

Only a healthy horse can achieve top performance. Pavo Sport offers high-quality products that have been developed for the special demands of competitive athletes. The successes of our sponsor partners prove it!

Pavo TopSport: maximum muscle support and top radiance due to a very high proportion of essential amino acids.

More about Pavo Sport products

Saturday (07 May 2016)

time no. discipline winner
07:30 20
Dressurprüfung Kl. L* L 6

zugleich WP KM Junge Reiter-

08:00 25/1
Stil Springprüfung Kl. A* geschlossene Prüfung

-zugleich WP KM Junioren-

Lene Bubke

Chicolina 11

09:00 16
Lea Gebhardt

Quincy Jones 3

09:30 25/2
Stil Springprüfung Kl. A* geschlossene Prüfung

-zugleich WP KM Junioren-

Saskia Münzberg

Gräfin Annabell

11:30 17
Maike Lohmann

Equina Lee

11:30 22
Dressurprüfung Kl. M* M 4

zugleich WP KM Reiter

Meike Brehm

Louis 302

11:30 27/1
Zwei Phasen Springprüfung Kl. L

zugleich WP KM Junge Reiter- -zugleich WP KM Reiter

Laureen Lehnert

Linette 25

11:30 27/2
Zwei Phasen Springprüfung Kl. L

zugleich WP KM Junge Reiter- -zugleich WP KM Reiter-

Johannes Rüter

Ganz die Mama

14:15 30
Punkte Springprüfung Kl. M*

zugleich WP KM Reiter-

Rico-Bruno Ernst

Quidams Queen

15:30 19
Andrea Gremmer

Pablo 388

Sunday (08 May 2016)

time no. discipline winner
07:30 26/1
Springprüfung Kl. A**

zugleich WP KM Junioren-

08:30 15
Dressurprüfung Kl. E

Philine Cordes

Mira Moscan

09:00 21
Dressurprüfung Kl. L** Kandare L 11

-zugleich WP KM Junge Reiter-

09:00 26/2
Springprüfung Kl. A**

Jill Poeppler

Acadia 13

11:00 28
Stil Springprüfung Kl. L

Saskia Münzberg

Gräfin Annabell

12:30 18/1
Dressurprüfung Kl. A** A 9/2 geschlossene Prüfung

zugleich WP KM Junioren-

Maike Lohmann

Equina Lee

13:00 29/1
Springprüfung Kl. L

zugleich WP KM Junge Reiter-

13:00 29/2
Springprüfung Kl. L

zugleich WP KM Junge Reiter-

Marie Baumgart

Leopold 223

13:30 23
Dressurprüfung Kl. M* M 6

zugleich WP KM Reiter

Sandra Frieling

Federer 4

14:30 18/2
Dressurprüfung Kl. A** A 9/2 geschlossene Prüfung

zugleich WP KM Junioren-

Melanie Matzat

Rubinero 13

16:00 31
Marie Baumgart

Sally Ann

tournament informations

number of riders 372 highest niveau jump SPR M*
number of horses 461 highest niveau dressage DRE M*
number of starts 765

successful riders

successful horses

Pablo 388

Sunrise 108

Smooch

Louis 302